تاریخچه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی  بجنورد

استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد درشمال شرق ایران قراردارد که مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران است. جمعیت آن حدود ۹۴۴ هزار نفر می‌باشد.

استان  از ٨ شهرستان بجنورد ، شیروان ،اسفراین، مانه و سملقان ،جاجرم ، فاروج ، گرمه و راز و جرگلان تشکیل شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی؛ از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم مرز است.

این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳  پس از تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان خراسان رضوی ، خراسان شمالی و خراسان جنوبی و برابر با قوانین ومقررات کشور پس از سه سال از  تقسیم استان خراسان، اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن وکشاورزی بجنورد در سال ۸۶  تاسیس شد و از نیمه دوم دوره چهارم سال ۹۸  طی انتخابات جناب آقای سعید پورآبادی ،رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی بجنورد انتخاب و مشغول به فعالیت هستند.

اتاق بازرگانی بجنورد در مرداد ماه ۸۶ عملاً فعالیت خود را با همکاری ، همراهی وهمدلی هیأت نمایندگان وهیأت رئیسه  اتاق بازرگانی بجنورد آغاز نمود و  الحمداله یکی از اتـاق های فعال وصاحب نظر در بین اتاقهای تازه تأسیس وحتی بین بعضی از اتاق های قدیمی از لحاظ عملکرد و نقطه نظرات و پیشنهادات و حضور فعال در مجـامع بین المللی و داخلی به شمار می آید.

اهم فعالیت های اتاق بازرگانی شامل :

برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای تجار، بازرگانان، فعالان اقتصادی و…

صدور وتمدید کارت بازرگانی و صدور گواهی مبدا

فعالیت  مرکز داوری اتاق بجنورد

برگزاری جلسات مختلف اتاق شامل کمیسیون صنعت، کشاورزی ،گردشگری ، حمل ونقل ، مالیات و تامین اجتماعی، صنعت، صنایع غذایی ، معدن  و…

این نکته قابل ذکر است استان خراسان شمالی باتوجه به ظرفیت ها ، پتانسیل ها و توانمندی های بالقوه در زمینه های مختلف از جمله وجود صنایع بزرگی شامل کارخانه پتروشیمی خراسان، سیمان، آلومینای جاجرم، فولاد و لوله گستر و… برخوردار است و همچنین در بخش کشاورزی به دلیل وجود تنوع محصولات به عنوان قطب کشاورزی در کشور شناخته شده است و درحوزه گردشگری و صنایع دستی نیز از خدمات ویژه و منحصری برخوردار است.

براین اساس اتاق بازرگانی  بجنورد در کنار دیگر مسئولین ، فعالان اقتصادی ، تجار و بازرگان در راستای توسعه و رونق اقتصادی کشور و استان تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت.